Kręgosłup seniora. Najważniejsze są ćwiczenia
Schorzenia kręgosłupa są typowym i występującym u znacznego odsetka seniorów problemem. Odpowiadają za nie zarówno podeszły wiek i związane z nim procesy starzenia się organizmu, jak i zmiana stylu życia oraz zaniedbania z przeszłości. Wyjaśniamy, w jaki sposób dbać o kręgosłup seniora oraz jak ważne dla kondycji i samopoczucia osoby starszej są systematyczne ćwiczenia.
Jesień życia w dobrej formie…
Kręgosłup każdego seniora ma za sobą wiele lat nieustających obciążeń. Niezależnie od wieku i stylu życia, większość seniorów odczuwa codzienny ból w okolicy pleców, który zwiększa się wskutek długotrwałego leżenia lub siedzenia. Niestety, mniejsza aktywność dodatkowo nasila problem, sprawiając, że z dnia na dzień widoczne jest pogorszenie formy, a każdy ruch zaczyna sprawiać coraz większy ból. Aby uniknąć dyskomfortu oraz poważnych kłopotów, warto jak najwcześniej zadbać o aktywne i ukierunkowane na poprawę funkcjonowania kręgosłupa oraz otaczających go mięśni spędzanie czasu. Opieka nad seniorem powinna uwzględniać codzienną aktywność fizyczną, która zostanie dopasowana do stanu zdrowia i możliwości osoby starszej. Ćwiczenia fizyczne to najlepszy ze sposobów dbania o kręgosłup seniora, o czym powinny pamiętać osoby opiekujące się swoimi bliskimi. Każdy senior może na swój sposób prowadzić aktywny tryb życia, nawet gdy większość czasu spędza w łóżku lub na fotelu. Odpowiednio dobrane ćwiczenia to bezpieczny i skuteczny sposób redukcji bólu, uczucia zesztywnienia, a także innych dolegliwości, które mają bezpośredni związek z kręgosłupem m.in. uciążliwego drętwienia kończyn.
Ćwiczenia na kręgosłup dla seniora – jak ćwiczyć?
Seniorzy, których stan zdrowia na to pozwala, mogą uczestniczyć w dopasowanych pod względem stopnia ich sprawności zajęciach grupowych oraz ćwiczyć samodzielnie i z pomocą bliskich. Nawet z pozoru mało angażujące ćwiczenia gimnastyczne, czyli skłony, skręty tułowia, wymachy rąk pozwalają zadbać o mięśnie pleców, poprzez ich stałe wzmacnianie oraz rozluźnianie. Seniorzy, którzy mają problemy z poruszaniem się, korzystają z wózka inwalidzkiego lub większość czasu spędzają w łóżku, także powinni ćwiczyć pod okiem doświadczonego rehabilitanta. W naszym domu opieki kompleksowo dbamy o seniorów, zapewniając niezbędną rehabilitację, opiekę medyczną i codzienne wsparcie każdemu z naszych podopiecznych. Zwracamy uwagę na szczególne potrzeby każdej jednostki, które realizowane są w sposób zgodny z zaleceniami lekarza oraz w trosce o dobre zdrowie i samopoczucie seniorów.