Jak powinna wyglądać łazienka dostosowana do potrzeb osób starszych?
Łazienka, z której korzystają osoby starsze, powinna być przede wszystkim funkcjonalna – wyposażona we wszelkie możliwe udogodnienia. Osoby starsze, w tym te niepełnosprawne ruchowo, często potrzebują dodatkowej pomocy podczas wykonywania codziennych czynności, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków mieszkaniowych. Przyjazne otoczenie pozytywnie wpływa na samopoczucie seniorów, dodaje im energii i podnosi ich samoocenę. Pomieszczenia projektowane z myślą o osobach starszych powinny wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom. Łazienka dostosowana do potrzeb seniorów musi przede wszystkim dawać im poczucie komfortu.
Łazienka, która zaspokaja potrzeby seniorów
Łazienka przeznaczona dla osób starszych powinna być estetyczna, nowoczesna, funkcjonalna – zaprojektowana w sposób pozwalający na jej bezpieczne użytkowanie. Przestrzeń ta, aby spełniać potrzeby osób bardziej narażonych na różnego rodzaju wypadki, musi zostać wyposażona we wszelkiego typu udogodnienia. W prowadzonym przez nas domu seniora komfort pensjonariuszy stanowi kwestię priorytetową, a pomieszczenia oddane do ich użytkowania spełniają wszystkie możliwe normy bezpieczeństwa.
Wanna w łazience dostosowanej do potrzeb osób starszych nie może być zabudowana w sposób uniemożliwiający podjechanie do niej wózkiem inwalidzkim (interesującą alternatywę stanowi wanna otwierana). Ponadto powinna mieć zamontowany podnośnik ułatwiający zarówno wejście do niej, jak i wyjście z niej, oraz posiadać wygodne siedzisko i podpórki pod głowę czy ramiona. Jednak za bardziej funkcjonalne rozwiązanie uznaje się w tym przypadku otwartą kabinę prysznicową, która zamiast brodzika posiada odpływ liniowy w posadzce. Kabina ta powinna zostać również wyposażona w odpowiednie natryski – optymalne rozwiązanie stanowi deszczownica, która sprawdza się doskonale dzięki szerokiemu zasięgowi strumienia i możliwości dowolnego regulowania kąta natrysku, pozwala przy tym na zażywanie wodnych masaży mających wiele prozdrowotnych właściwości.
W łazience dostosowanej do potrzeb seniorów nie może zabraknąć uchwytów – specjalnych poręczy, dzięki którym korzystanie z wanny, kabiny prysznicowej czy ubikacji staje się znacznie łatwiejsze. Uchwyty te pomagają osobom starszym i niepełnosprawnym wejść i wyjść z wanny bądź z kabiny prysznicowej oraz swobodnie usiąść na desce sedesowej, dlatego montuje się je w pobliżu wspomnianych sanitariów. Korzystanie z łazienki ułatwiają seniorom także nowoczesne siedziska, krzesełka i ławeczki, na których można usiąść podczas brania kąpieli. Ponadto należy pamiętać o umieszczeniu umywalek i misek klozetowych na odpowiedniej wysokości oraz o tym, aby baterie łazienkowe były łatwe w użyciu (umywalki można wyposażyć w baterie lekarskie, które mają długą wylewkę umożliwiającą regulowanie strumienia wody i jej temperatury za pomocą łokcia, albo w baterie bezdotykowe posiadające termostat z ustawioną temperaturą, przy czym baterie termostatyczne chronią przed oparzeniami spowodowanymi wyborem zbyt wysokiej temperatury wody).
Poruszania się po łazience, z której korzystają osoby starsze i niepełnosprawne, nie mogą utrudniać żadne bariery architektoniczne, w tym zbyt wysokie progi. Warto również zainwestować w antypoślizgową posadzkę i uchylne lustra umożliwiające zmianę kąta nachylenia. Ponadto należy pamiętać o chodnikach i matach na przyssawki, które umieszczone w wannie czy w kabinie prysznicowej, chronią przed pośliźnięciem się i ewentualnym upadkiem. W przypadku braku odpowiednich uchwytów przy misce klozetowej warto rozważyć zakup nakładek na sedes wyposażonych w funkcjonalne uchwyty. Ostatnią kwestią, o którą należy zadbać, jest zawieszenie akcesoriów łazienkowych takich jak mydelniczki czy półki na kosmetyki, na wygodnej dla seniorów wysokości.