Opieka krótkoterminowa dla seniora. Kiedy warto z niej skorzystać?
Opieka krótkoterminowa (w skład której wchodzi opieka kilkudniowa i weekendowa) to ogromne wsparcie dla wielu rodzin opiekujących się starszymi osobami. Opcja ta sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy wyjeżdżamy służbowo lub na wakacje – nie wszyscy seniorzy są w stanie w pełni zadbać o siebie w takim czasie. W jakich przypadkach warto skorzystać z opieki krótkoterminowej?
Profesjonalna pomoc opiekuńcza i medyczna
Występuje wiele rodzajów profesjonalnej opieki nad osobami starszymi. Najbardziej powszechnym z nich jest całodobowa opieka w domu seniora. Niemniej jednak warto także zwrócić uwagę na drugą opcję, czyli opiekę krótkoterminową. Forma ta jest często uzupełnieniem opieki godzinowej, chociaż zazwyczaj wybierana jest przed domowników w sytuacjach, kiedy ci nie są w stanie zająć się seniorem lub seniorką.
Wybrany dom opieki zapewnia starszej osobie złożone wsparcie. To dostosowane jest do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań seniora. Czasowy pobyt w domu spokojnej starości wybierany jest również w sytuacjach, w których ciężar opieki nad osobą starszą przyczynia się do pogorszenia się stanu fizycznego, psychicznego opiekuna lub zagraża zrównoważonemu funkcjonowaniu całej rodziny. Profesjonalna opieka krótkoterminowa pozwala seniorowi na bezpieczny, stabilny i komfortowy pobyt. Ta jest niezbędna szczególnie u osób starszych, które pod nieobecność opiekuna nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Najczęściej związane jest to z chorobami demencyjnymi (związanymi ze stopniowym pogłębianiem się degeneracji mózgu), choć nie tylko. Weekendowe lub parodniowe pobyty w domu spokojnej starości mogą okazać się także jedynym rozwiązaniem w sytuacji, w której opiekun sam chwilowo zachorował lub uległ wypadkowi.
Pobyt czasowy jako chwila regeneracji dla opiekunów
Pobyt czasowy seniora w domu spokojnej starości to rozwiązanie, które pozwala na chwilę wytchnienia jego opiekunowi. Ten w tym czasie może odpocząć od codziennych, często fizycznie i psychicznie męczących, obowiązków związanych z opieką nad starszą osobą. To okres, w którym może się zregenerować, odpocząć, skorzystać z pobytu w sanatorium, przeprowadzić remont mieszkania, nadrobić zaległe obowiązki w pracy. Choć wysłanie, nawet na kilka dni osoby starszej do domu seniora, wciąż kojarzy się wielu rodzinom negatywnie, to jest to decyzja, która w dalszej perspektywie, wiązać się może z wieloma korzyściami (jako opiekunowie odpoczniemy, nabierzemy dystansu, odstresujemy się, znajdziemy czas dla siebie i swojej rodziny).