Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?
Każdy człowiek chciałby zachować dobre zdrowie i pełną sprawność. Niestety z biegiem lat coraz częściej zapadamy na liczne choroby. Część z nich mimo pewnych dolegliwości pozwala na zachowanie samodzielności, inne natomiast wymagają stałej opieki. Należy do nich choroba Alzheimera, która powoduje obumieranie komórek mózgu. W wyniku tego procesu dochodzi do stopniowej utraty pamięci i dezorientacji. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mają problemy z codziennymi czynnościami, a w późniejszym stadium często nie są nawet w stanie rozpoznać bliskich osób. Powoduje to, że czują się zagubione i potrzebują wyjątkowo troskliwej opieki. Jak pomóc im w tym trudnym okresie i spowodować, aby czuły się jak najbardziej komfortowo?
Przede wszystkim spokój
Wszelkie przejawy nerwowości opiekuna udzielają się również osobie chorej. Staje się ona wtedy rozdrażniona i jeszcze bardziej zdezorientowana. Bardzo ważne jest zatem, aby w jej obecności zachować spokój. Należy mówić do niej łagodnym tonem. Mimo, że może ona nie rozumieć, co się do niej mówi, z pewnością pozytywnie zareaguje na spokojny ton głosu.
Bezpieczna przestrzeń
Osoba chora czuje się zdezorientowana. Przez to ma również problemy z poruszaniem się w przestrzeni. Nawet jeśli przebywa w miejscu, które wcześniej doskonale znała, może go nie poznawać. Powoduje to u niej duży dyskomfort. W takiej sytuacji najlepiej zapewnić jej własny, bezpieczny kąt. Powinno być to miejsce, w którym oprócz kącika do wypoczynku znajdą się także ważne dla chorego przedmioty. Ponadto chory staje się mniej sprawny fizycznie. Należy więc pamiętać o zabezpieczeniu schodów i innych miejsc, które mogłyby zagrażać jego bezpieczeństwu.
Ustalony plan dnia
Na poczucie bezpieczeństwa wpływa również ustalony plan dnia. Chory będzie czuł się znacznie pewniej jeśli zapewni mu się rutynowy schemat działania. Powinien on uwzględniać stałe pory posiłków, odpoczynku, ale też czas na bardzo ważne w tej sytuacji zajęcia pozwalające na stymulację mózgu, kształtujące samodzielność i wpływające na zwiększenie aktywności. Nie należy także zapominać o aktywności fizycznej.
Różnorodne bodźce
Choroby Alzheimera nie da się zatrzymać, można jednak spowodować, że będzie postępowała wolniej. W tym celu już od samego początku należy wprowadzać ćwiczenia zmuszające mózg do wysiłku. Należy je oczywiście dostosować do możliwości i stanu osoby chorej. Aby jak najdłużej zachowała ona sprawność fizyczną, trzeba także zadbać o regularne wykonywanie prostych ćwiczeń. Wskazana jest także aktywność na świeżym powietrzu.
Opieka nad osobą chorą na Alzheimera jest dużym wyzwaniem, które wymaga cierpliwości i empatii, a przede wszystkim ciągłej obecności. Często zdarza się, że członkowie rodziny nie mogą sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie opieki nad chorym profesjonalnemu domowi opieki. Jest to placówka zatrudniająca specjalistów, którzy doskonale wiedzą, jak najlepiej zająć się chorym. Da nam to gwarancję, że będzie on pod najlepszą opieką.